Sprzedaż konia z zastrzeżeniem własności
Sprzedaż konia z zastrzeżeniem własności to nie umowa sprzedaży na raty
Dziś przychodzę do Was z tematem zastrzeżenia własności przy umowie sprzedaży konia. Od razu na wstępie dodam, że umowa sprzedaży z zastrzeżeniem własności, a umowa sprzedaży na raty to dwie odmienne umowy. Zdarza się, że kupujący i sprzedający zastrzegają przeniesienie własności konia na kupującego dopiero po uiszczeniu całej kwoty. Kupujący zatem zobowiązuje się do zapłaty ceny w określonym terminie, a mimo to może, np. na koniu jeździć i opiekować się nim jeszcze przed wpłatą. Natomiast sprzedaż na raty polega na przeniesieniu własności konia na kupującego jeszcze przed dokonaniem pełnej zapłaty.
Przy sprzedaży konia z zastrzeżeniem własności należy pamiętać, że kupujący w razie, np. spowodowania kontuzji czy śmierci konia będzie ponosić tego konsekwencje. Jeżeli w umowie nie będzie na ten temat żadnej wzmianki to w wypadku zastrzeżenia własności niebezpieczeństwo utraty (np. śmierć, ucieczka, kradzież) lub uszkodzenia konia (doznanie kontuzji, choroba) ponosi kupujący od momentu wydania konia, a nie od chwili stania się jego właścicielem. Co się z tym wiąże? Sprzedający będzie mógł żądać od kupującego, pomimo utraty lub uszkodzenia konia, zapłaty całej ceny.
Strony mogą jednak określić inaczej chwilę przejścia niebezpieczeństwa przypadkowej utraty lub uszkodzenia, np. nie w momencie wydania konia, a w chwili nabycia prawa własności.
Umowa sprzedaży konia? Zobacz tutaj i tutaj.
Sami widzicie, że ważne jest nie tylko zawarcie umowy sprzedaży konia w formie pisemnej, ale także odpowiednie formułowanie jej postanowień. Dla wielu osób „wydanie” czy „przejęcie” może być synonimem, ale w przypadku zaistnienia sporu konieczne będzie ustalenie, co strony rozumiały pod danym pojęciem. Często też w przypadku umowy z zastrzeżeniem własności kupujący myśli, że w przypadku, np. śmierci konia nie będzie musiał zapłacić pozostałej kwoty, bo przecież nie był formalnie jego właścicielem. Warto zatem, mając na uwadze, że kupno konia wiąże się z dużą sumą pieniężną, odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy i skorzystać z pomocy prawnika w sformułowaniu postanowień umowy.