Blog

Pędzą konie po betonie w szarej mgle, czyli koń w ruchu drogowym

Czy zastanawiałeś się kiedyś czy słowa piosenki zespołu Golec uOrkiestra „Pędzą konie po betonie w szarej mgle” są zgodne z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego? Otóż nie do końca. A to dlatego że ustawa prawo o ruchu drogowym zabrania jazdy wierzchem bądź pędzenia zwierząt po drodze twardej (jaką jest droga betonowa) w okresie niedostatecznej widoczności.

Zacznijmy jednak od początku.

Kim właściwie jesteś jadąc swoim rumakiem? W świetle przepisów prawa traktowany jesteś jak osoba kierująca pojazdem, czyli Twoim obowiązkiem jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, takich jak jazda prawym pasem ruchu, trzymanie się jak najbliżej pobocza, ustępowanie pierwszeństwa czy sygnalizowanie wszelkich manewrów, np. skrętu w prawo.

Są jednak od tego  wyjątki: do jazdy wierzchem drogą publiczną nie jest wymagane posiadanie żadnego dokumentu potwierdzającego Twoje umiejętności jeździeckie, nie obowiązują Cię także przepisy dotyczące hamowania czy ograniczenia prędkości (mimo wszystko zdecydowanie zarówno droga twarda, czyli np. beton lub polbruk, jak i droga publiczna nie są miejscami odpowiednimi do szybkiej jazdy).

Ponadto, do jazdy wierzchem drogą publiczną musisz mieć ukończone 17 lat. Co ciekawe, na jezdni dwa konie nie mogą jechać obok siebie, ale też nie może być analogicznego połączenia koń i pieszy czy koń i samochód bądź bryczka. Jednak jeśli będziesz poruszać się w ten sposób poboczem, nie stanowi to żadnego problemu. Musisz jednak pamiętać, aby Twój koń miał założoną uzdę, czyli ogłowie z wędzidłem. Chodzi tu o wymóg możliwości panowania nad koniem. Nie zapominaj także, że nie możesz poruszać się po wszystkich drogach – z jazdy wierzchem wyłączone są drogi oznaczone numerem drogi międzynarodowej oraz wszystkie te, na których obowiązuje zakaz ruchu pojazdów zaprzęgowych, czyli np. autostrada.

Istnieje także bezwzględny zakaz jazdy wierzchem pod wpływem alkoholu, a przypominam o tym, bo kto z nas chociaż raz nie zabrał ze sobą piersiówki na wyjazd w teren.. ?

A Ty co o tym myślisz? Wyjeżdżając w teren starasz się unikać jezdni czy chętnie włączasz się do ruchu drogowego? ?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.