Blog

Czy jadąc konno drogą asfaltową muszę posiadać elementy odblaskowe?

W końcu zawitała prawdziwa wiosna! Robi się coraz cieplej, dni są coraz dłuższe, co niewątpliwie sprzyja wyjazdom w teren. Jednak czy jadąc drogą asfaltową jeździec (bądź koń) musi posiadać elementy odblaskowe podobnie jak rowerzysta?

Do niniejszego wpisu zainspirował mnie komentarz pod wpisem dotyczącym poruszania się koni w ruchu drogowym.

Odpowiedź jest krótka – jeździec nie posiada takiego obowiązku. Z czego to wynika?

Zgodnie z przepisami jako pieszego definiuje się także chociażby rowerzystę, jednak nie ma mowy o osobie jadącej wierzchem. W związku z tym nas, jeźdźców nie dotyczy obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Z kolei w przypadku rowerzystów obowiązek odblaskowy dotyczy wyposażenia roweru.

Jednakże, co może niektórych zaskoczyć, zabroniona jest jazda wierzchem nocą po drodze asfaltowej! Czyli jeśli wyjazd w teren nieco Ci się przedłuży Twój powrót do stajni powinien odbywać się wyłącznie drogą gruntową, w innym wypadku grozi Ci mandat.

Zgodnie z art. 35 ust.1 pkt 4 ustawy prawo o ruchu drogowym: „Zabrania się jazdy wierzchem po drodze twardej w okresie niedostatecznej widoczności” (czyli także nocą).

Jako drogę twardą rozumie się- drogę z jezdnią o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej lub brukowcowej oraz z płyt betonowych lub kamienno-betonowych, jeżeli długość nawierzchni przekracza 20 m; inne drogi są drogami gruntowymi;

Natomiast jako niedostateczną widoczność rozumie się- widoczność występującą od zmierzchu do świtu, a także w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza od świtu do zmierzchu.

Z całą pewnością jednak posiadanie elementów odblaskowych jest zalecane! Przyczyni się do zwiększenia Twojej widoczności na drodze, a co za tym idzie do zwiększy bezpieczeństwo Twoje, Twojego konia, a także innych uczestników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.